تبلیغات

ابزار منو ثابت

ابزار منو ثابت

رباتیک آسان,دانلود پروژه های الکترونیک,عرفان ظهورطلب,رباتیک رشت - برنامه‌ی دانشمندان برای تبدیل ماه به یک آشکارساز غول‌پیکر ذرات رباتیک آسان,دانلود پروژه های الکترونیک,عرفان ظهورطلب,رباتیک رشت
پیکور
صفحه اصلی
مدیر وبلاگ
تماس با ما
تبلیغات
جستجو کنید...
پرش به بالا
کدستان
 
 
 
در این وبلاگ تمامی مطالب مفید و جذاب جمع آوری می شود و برای شما قرار داده خواهد شد

برنامه‌ی دانشمندان برای تبدیل ماه به یک آشکارساز غول‌پیکر ذرات

نویسنده : مهندس عرفان ظهورطلب | تاریخ : 03:37 بعد از ظهر - 1393/07/12


برنامه‌ی دانشمندان برای تبدیل ماه به یک آشکارساز غول‌پیکر ذرات

فایده‌ی ماه در چیست؟ گذشته از الهام‌بخش شاعران، کمک به دید در شب و بخشیدن اعتبار به نیل آرمسترانگ، دیگر از این قمر کره‌ی زمین می‌توان چه استفاده‌هایی کرد؟ اگر این سوال را از دانشمندان دانشگاه ساوت‌همپتون بپرسید، پاسخ را در قالب یک آشکارساز ذرات بزرگ خواهید شنید. با کمک تلسکوپ رادیویی Square Kilometre Array یا به اختصار SKA، این گروه از دانشمندان امیدوارند بتوانند از ماه برای شناسایی پرقدرت‌ترین ذرات شناخته شده استفاده کنند که همان اشعه‌های کیهانی با انرژی فوق بالا (UHE) می‌باشند.

با تمام پیشرفت‌هایی که در سده‌ی گذشته صورت گرفته، جهان هنوز رازهای زیادی را شامل می‌شود که بشر در پی کشف آنهاست. یکی از بزرگ‌ترین اسرار، اشعه‌های کیهانی UHE می‌باشند. ذراتی که موجب ایجاد اشعه‌های کیهانیUHE می‌شوند، دارای انرژی جنبشی بیشتری نسبت به سایر ذرات اشعه‌های کیهانی هستند که بیش از 1018 الکترون‌ولت اندازه‌گیری شده است. یکی از این ذرات که ذره‌یOh-My-God نامیده می‌شود، در سال 1961 با سطح انرژی 3×1020 الکترون‌ولت شناسایی شد. برای فیزیکدانان نکته‌ی قابل توجه در مورد این اشعه‌ها آن است که ذرات اشاره شده باید نسبتا جوان باشند، در غیر اینصورت انرژی‌شان به دلیل پراکندگی فوتون‌ از دست می‌رفت، بنابراین محل ایجاد و آغازشان از پرسش‌های مهم در علم کیهان‌شناسی مدرن به شمار می‌رود.

بنا به اعلام گروه ساوت‌همپتون، مشکل اینجاست که این ذرات با انرژی بالا بسیار نادر بوده و شناسایی‌شان نیز سخت می‌باشد. به طور طبیعی این ذرات پس از برخورد به اتمسفر بالای زمین پیدا می‌شوند، درست در جایی که تصادفی با یک اتم خواهند داشت و بدین ترتیب انرژی رادیویی کمی را ایجاد می‌کنند.

یکی از راه‌هایی که فضانوردان به امتحان آن پرداختند، استفاده از آشکارسازهای بیشتر بوده است مانند بزرگ‌ترین تلسکوپ رادیویی فعلی که 3000 کیلومتر مربع وسعت دارد و در رصدخانه‌ی Pierre Auger در آرژانتین واقع شده است. اما دانشمندان ساوت‌همپتون ایده‌ی بهتری در سر دارند، آنها می‌خواهند از سطح ماه به عنوان هدفی برای برخورد اشعه‌های کیهانی استفاده کنند.

برای خواندن به ادامه ی مطلب بروید....


از آنجایی که اشعه‌ها می‌توانند به سطح 19 میلیون کیلومتر مربعی از ماه برخورد کنند، امواج رادیویی ناشی از آنها توسط تلسکوپ غول‌پیکر 330000 کیلومترمربعی SKA که در افریقای شمالی و استرالیا واقع شده، قابل شناسایی خواهند بود. درواقع این عمل، ماه را به یک تلسکوپ بازتابی بسیار بزرگ تبدیل می‌کند و SKA به عنوان عدسی آن عمل می‌نماید.

گروه ساوت‌همپتون انتظار دارند این ایده پس از اجرایی شدن بتواند 165 رویداد اشعه‌ی کیهانی UHE را شناسایی کرده که پیشرفت قابل توجهی در پانزده سال اخیر خواهد بود.

جاستین بری، از پژوهشگران مغناطیس کیهانی در دانشگاه ساوت‌همپتون گفته است: "اشعه‌های کیهانی با این سطح از انرژی بسیار نادر بوده و برای شناسایی تعداد قابل توجهی از آنها نیاز به یک آشکارساز غول‌پیکر است، اما استفاده از ماه به عنوان این آشکارساز، هر مدل تا به حال ساخته شده‌ی دیگر را بسیار کوچک نشان می‌دهد. اگر ما بتوانیم این ایده را عملی کنیم، بهترین شانس خود را در یافتن منشاء این ذرات امتحان کرده‌ایم."برچسب ها : ناسا , NASA ,
دسته بندی : رباتیک , ماه , فضا , آژانس فضاپیمایی اروپا (ESA) , آژانس فضاپیمایی امریکا (NASA) , پروژه ناسا از 2020 تا 2050 , پروژه ناسا از 2020 تا 2050 , صورت فلکی , ربات ناسا , ناسا , رباتیک , ربات ,
 

آخرین مطالب

» پلیس دبی به عینک گوگل مجهز شد!! ( 1393/07/19 )
» انرژی تاریک : اسرارآمیزترین جزء هستی، تعیین کننده پایان جهان ( 1393/07/17 )
» کشف اولین سیاره با ابرهای حاوی آب در خارج از منظومه شمسی ( 1393/07/17 )
» طراحی هواپیمای عجیب و بدون سقف در فرانسه ( 1393/07/17 )
» اسکلت دست سازی که به این مرد کمک میکند تا بلوکهای سنگین سیمانی را به آسانی بردارد! ( 1393/07/17 )
» قدرتمند ترین راکت فضایی تاریخ مجوز ساخت گرفت ( 1393/07/17 )
» فضانورد ناسا، از فضا و به صورت زنده،به سوالات شما پاسخ می دهد! ( 1393/07/17 )
» پرینتر ۳ بعدی ناسا به فضا می رود ( 1393/07/17 )
» کهکشان راه شیری تنها ۵ میلیارد سال تا بلعیده شدن فاصله دارد ! ( 1393/07/17 )
» فضاپیمای MAVEN ناسا به مریخ رسید ( 1393/07/17 )
» فضاپیمای MAVEN ناسا با هدف کاوش لایه‌های بالایی جو مریخ به فضا پرتاب شد ( 1393/07/17 )
» آسانسور ژاپن تا سال 2050 به فضا می رسد ( 1393/07/17 )
» آب موجود بر روی زمین پیش از تولد خورشید وجود داشته است ! ( 1393/07/17 )
» ناسا در پی عملی کردن فرآیند خواب عمیق در سفرهای فضایی ! ( 1393/07/17 )
» واقع شدن اولین ماهواره Swarm در سایت پرتاب با هدف مطالعه جامع در زمینه میدان مغناطیسى زمین ( 1393/07/15 )