تبلیغات

ابزار منو ثابت

ابزار منو ثابت

رباتیک آسان,دانلود پروژه های الکترونیک,عرفان ظهورطلب,رباتیک رشت - یک سفینه‌ی فضایی با رانش پیچ‌وتابی چگونه خواهد بود؟ رباتیک آسان,دانلود پروژه های الکترونیک,عرفان ظهورطلب,رباتیک رشت
پیکور
صفحه اصلی
مدیر وبلاگ
تماس با ما
تبلیغات
جستجو کنید...
پرش به بالا
کدستان
 
 
 
در این وبلاگ تمامی مطالب مفید و جذاب جمع آوری می شود و برای شما قرار داده خواهد شد

یک سفینه‌ی فضایی با رانش پیچ‌وتابی چگونه خواهد بود؟

نویسنده : مهندس عرفان ظهورطلب | تاریخ : 03:49 بعد از ظهر - 1393/07/12


یک سفینه‌ی فضایی با رانش پیچ‌وتابی چگونه خواهد بود؟

هنرمندی با نام مارک رایدمیکر (Mark Rademaker) تعدادی تصویر مفهومی شامل تصورات خود از ظاهر یک سفینه‌ی فضایی با قابلیت سفر به ستاره‌های دیگر در طی چند ماه، را ارائه داده است. اگرچه این تصاویر ظاهرا بر اساس داستان‌های علمی-تخیلی پا گرفته و در آینده‌ای نزدیک شاهد ساخت آن‌ها نخواهیم بود، اما طراحی سفینه‌ی آقای رایدمیکر با نام IXS Enterprise نشان داده شده در تصاویر درواقع براساس علوم فضایی بسیار بنا شده است.

سفرهای میان‌ستاره‌ای در طول عمر سفرهای فضایی همواره از شایعات جالب توجه علاقمندان به این رشته بوده است. سفینه‌ی فضایی Voyager 1 از زمان راه‌اندازی خود در سال 1977، توانسته حدود 116 واحد نجومی (معادل 1.7x1010کیلومتر) مسافت را طی کند. برای این سفینه حدود 75000 سال تا رسیدن به نزدیک‌ترین ستاره یعنی پروکسیما قنطورس که 4.3 میلیون سال نوری از زمین فاصله دارد، طول خواهد کشید.

طبق داستان‌های علمی-تخیلی، موانع سفرهای بین‌ستاره‌ای با استفاده از سفینه‌های فضایی با رانش پیچ‌وتابی یا هایپردرایوها برداشته خواهد شد. بنا به تئوری‌های فعلی علم فیزیک، راه‌حل‌های این داستان‌ها تنها تخیل و قصه به شمار می‌روند، زیرا نمی‌توان بر سرعت نور غلبه کرد. سرعت نور مانند موانع صوتی نیست که غلبه بر آن تنها نیاز به شیوه‌های مهندسی خوب داشته باشد. اما برخی از دانشمندان معتقد بر وجود راهی جهت دور زدن این محدودیت هستند.

ایده‌ی این فضاپیما از کارهای منتشر شده از میگل آلوبیره (Miguel Alcubierre) در سال 1994 گرفته شد. تصور وی از سفینه‌ی با رانش پیچ‌ و تابی (warp drive) بر اساس مشاهداتی بوده است که طبق آن، اگرچه نور قادر به حرکت در حداکثر سرعت 300000 کیلومتر/ثانیه است، اما از نظر تئوری فضازمان دارای سرعت نامحدودی می باشد. درواقع، بسیاری از فیزیکدانان معتقدند که در طول ثانیه‌ی اول حادثه‌ی انفجار بزرگ (بیگ بنگ)، جهان با سرعت 30 میلیارد برابر زمین گسترش یافت.

Alcubierre warp drive با بازسازی این انبساط قدیمی به شکل حباب‌های متمرکز در اطراف یک سفینه‌ی فضایی، عمل می‌کند. آلوبیره چنین استنباط نمود که اگر قادر به تشکیل چنبره‌هایی از چگالی انرژی منفی در حول یک سفینه‌ی فضایی شود و آن را در مسیر درست قرار دهد، این عمل منجر به فشرده شدن فضای جلوی سفینه و گسترش فضای پشت آن می‌شود. در نتیجه، سفینه‌ی فضایی قادر به حرکت با سرعتی چند برابر سرعت نور است، در حالی که در جاذبه‌ی صفر واقع می‌باشد.

برای خواندن به ادامه ی مطلب بروید....متاسفانه محاسبات اولیه نشان داده که این عمل نیاز به توانی معادل اندازه سیاره‌ی مشتری دارد. مساله‌ی بدتر اینکه چگالی انرژی منفی از محدودیت‌های فیزیکی زیادی تخطی کرده و ایجاد آن نیاز به تشکیل مواد بسیار عجیبی دارد که حتی وجودشان در حال حاضر تا حد زیادی فرضی می‌باشند.

در سال‌های اخیر، دکتر هارولد وایت عضو مرکز فضایی جانسون ناسا به ایده‌ی سفر‌های بین‌ستاره‌ای با خوش‌بینی بیشتری نگاه کرد و برای امکان اجرای آن، دلایل قانع‌کننده‌ای بیان نمود. وی چنین توصیف نمود که حتی اگر ایده‌ی استفاده از سفینه‌ی با رانش پیچ و تابی امکان‌پذیر نباشد، با این حال رسیدن به این هدف اکنون نسبت به گذشته دستیابی‌تر شده است. وایت با بررسی معادله‌ی این سفر کشف کرد که با ضخیم‌تر ساختن چنبره‌ها در عین کاهش فضای در دسترس سفینه‌ی فضایی، اندازه‌ی چنبره‌ها به طور فوق‌العاده‌ای کاهش می‌یابند و به عرض 10 متر برای سفینه‌ای که ده برابر سرعت نور حرکت می‌کنند، خواهند رسید.

بنا به اظهارات وایت، با چنین تنظیماتی یک سفینه‌ی فضایی قادر به رسیدن به ستاره‌ی آلفا قنطورس در زمانی کمتر از پنج ماه خواهد بود و نوسان حباب‌های موجود در اطراف سفینه از سفتی و فضازمان می‌کاهد و بدین ترتیب کج شدن سفینه راحت‌تر خواهد شد. این عمل موجب کاهش مقدار زیادی از انرژی مورد نیاز شده و از این رو ساخت این فضاپیما ساده‌تر خواهد شد و دیگر نیازی به ساخت فضاپیمایی به اندازه‌ی سیاره‌ی مشتری نیست و می‌توان آن را کوچک‌تر از کاوشگر وویجر 1 نیز ساخت.

تصورات رایدمیکر نیز نشان‌دهنده‌ی محاسبات جدید وایت است. چنبره‌ها اکنون ضخیم‌تر طراحی شده و برخلاف سفینه‌ی فضایی فیلم جنگ ستارگان، طراحی آن‌ها نمایی واقعی از یک وسیله ی سفر بین‌ستاره‌ای را نشان می‌دهد. این سفینه‌ی فضایی با تناسب خوبی میان حباب‌های پیچ و تابی قرار گرفته، از این رو به راحتی از مسیر خود منحرف نخواهد شد. البته درست است که در این طرح از تصورات خیالی نیز استفاده شده است، اما برای تحقق این هدف پیمودن این راه ضروری است.

به نظر شما چه زمانی می‌توانیم شاهد ساخت چنین وسیله‌ی فضایی باشیم؟ قطعا این اتفاق در آینده‌ای نزدیک رخ نخواهد داد و شاید هم هیچ وقت خبری از امکان سفر بین‌ستاره‌ای نشنویم. در حال حاضر، ایده‌های وایت تنها در انترفرومترهای خاص با دقت بسیار بالا، قابل تست است.

اگرچه اجرایی شدن این طرح هنوز در حد وهم و تصور است، اما رویاپردازی در مورد آن هیچ اشکالی ندارد.برچسب ها : ناسا , NASA , ربات ناسا , کاوشگر ناسا ,
دسته بندی : ماه , فضا , آژانس فضاپیمایی امریکا (NASA) , پروژه ناسا از 2020 تا 2050 , صورت فلکی ناسا , صورت فلکی , ربات ناسا , ناسا , ربات , رباتیک , اخبار الکترونیک , رباتیک ,
 

آخرین مطالب

» پلیس دبی به عینک گوگل مجهز شد!! ( 1393/07/19 )
» انرژی تاریک : اسرارآمیزترین جزء هستی، تعیین کننده پایان جهان ( 1393/07/17 )
» کشف اولین سیاره با ابرهای حاوی آب در خارج از منظومه شمسی ( 1393/07/17 )
» طراحی هواپیمای عجیب و بدون سقف در فرانسه ( 1393/07/17 )
» اسکلت دست سازی که به این مرد کمک میکند تا بلوکهای سنگین سیمانی را به آسانی بردارد! ( 1393/07/17 )
» قدرتمند ترین راکت فضایی تاریخ مجوز ساخت گرفت ( 1393/07/17 )
» فضانورد ناسا، از فضا و به صورت زنده،به سوالات شما پاسخ می دهد! ( 1393/07/17 )
» پرینتر ۳ بعدی ناسا به فضا می رود ( 1393/07/17 )
» کهکشان راه شیری تنها ۵ میلیارد سال تا بلعیده شدن فاصله دارد ! ( 1393/07/17 )
» فضاپیمای MAVEN ناسا به مریخ رسید ( 1393/07/17 )
» فضاپیمای MAVEN ناسا با هدف کاوش لایه‌های بالایی جو مریخ به فضا پرتاب شد ( 1393/07/17 )
» آسانسور ژاپن تا سال 2050 به فضا می رسد ( 1393/07/17 )
» آب موجود بر روی زمین پیش از تولد خورشید وجود داشته است ! ( 1393/07/17 )
» ناسا در پی عملی کردن فرآیند خواب عمیق در سفرهای فضایی ! ( 1393/07/17 )
» واقع شدن اولین ماهواره Swarm در سایت پرتاب با هدف مطالعه جامع در زمینه میدان مغناطیسى زمین ( 1393/07/15 )