تبلیغات

ابزار منو ثابت

ابزار منو ثابت

رباتیک آسان,دانلود پروژه های الکترونیک,عرفان ظهورطلب,رباتیک رشت - ویدئویی از ربات های مفهومی آژانس فضایی اروپا برای استفاده در اکتشافات فضایی آینده رباتیک آسان,دانلود پروژه های الکترونیک,عرفان ظهورطلب,رباتیک رشت
پیکور
صفحه اصلی
مدیر وبلاگ
تماس با ما
تبلیغات
جستجو کنید...
پرش به بالا
کدستان
 
 
 
در این وبلاگ تمامی مطالب مفید و جذاب جمع آوری می شود و برای شما قرار داده خواهد شد

ویدئویی از ربات های مفهومی آژانس فضایی اروپا برای استفاده در اکتشافات فضایی آینده

نویسنده : مهندس عرفان ظهورطلب | تاریخ : 03:50 بعد از ظهر - 1393/07/13


ربات ها به تکیه گاه اصلی اکتشافات فضایی تبدیل شده اند. از مریخ نوردها گرفته تا ربات های سخنگوی انیمه در ایستگاه فضایی بین المللی، توانسته اند توانایی خود را در انجام کارهای مختلف اثبات نمایند. اما ربات های فضایی آینده چگونه خواهند بود؟ آژانس فضایی اروپا ویدئویی از طراحی های پیشرفته رباتیکی برای اکتشافات سیاره ای و قمری منتشر کرده است. این طرح های مفهومی شامل ربات های چندمنظوره هستند که برای اکتشافات فضایی خودکار و کمک به فضانوردان در انجام عملیاتشان در دنیای دیگر، طراحی شده اند.

آژانس فضایی اروپا (ESA) چندین دهه است که علاقه وافر خود را در زمینه رباتیک نشان داده و معرفی سال 2018 به عنوان زمان پرتاب مریخ نورد ExoMars این آژانس، نشان دهنده رشد بیشتر این علاقه می باشد. ویدئوی جدید ESA در مورد شکل آینده ربات های کاوشگر می باشد و همچنین در این ویدئو، این ربات های مفهومی در یک سناریوی قمری فرضی به کار گرفته شده اند.

در اینجا تصویری از ماه نورد آینده را می بینید که از لیزر برای اسکن زمین مقابل خود استفاده می کند. در این مورد، رنگ قرمز لیزر نشان می دهد که این ماه نورد، زمینی سخت و شیب دار که حرکت بر روی آن دشوار می باشد را یافته است. چرخ های این کاوشگر ممکن است بیش از حد پیچیده به نظر بیایند ولی طراحی کلی این ربات کمی ساده می باشد اما دلیلی برای این کار وجود داشته است.

برای خواندن به ادامه ی مطلب بروید....به جای گردش در اطراف شیب، این ماه نورد چرخ های خود را به منظور تبدیل آن ها به پا، باز می کند. سپس می تواند مانند یک حشره تپه ها را بپیماید.

بر روی زمین نیز یک مرکز کنترل ماموریت، مسیر این وسیله را با استفاده از یک صفحه نمایش مجازی از فعالیت های آن پیگیری می کند. در تصویر می توانید ببینید که این ماه نورد یک سنگ را برای جمع آوری نمونه شناسایی و نقشه برداری کرده است.

چرخ های تغییر شکل دهنده فقط برای راه رفتن نمی باشند. آن ها همچنین به جای بازو استفاده می شوند. در تصویر زیر می بینید که یکی از چرخ ها باز شده و ماژول مجموعه ای را از ماه نورد برداشته و از آن برای نمونه برداری سنگ استفاده می کند.

در طول سال ها در مورد مهاجرت به ماه بحث های فراوانی وجود داشت اما ظاهرا هیچ کس علاقمند به چگونگی تخلیه محموله ها پس از فرود یک ماه نورد بر روی سطح ماه نبوده است. ESA با این طراحی رباتیکی، راه حلی را در این زمینه نشان داده است به طوری که این ربات می تواند محموله ها و دیگر ماژول ها را در دست گرفته و آن ها را به پایگاه قمری حمل کند.

در اینجا تصویری از ماژول حمل شده توسط بالابر این ربات را برای حمل و نقل پس از موقعیت یابی تخلیه نهایی آن می بینیم.

پس از آنکه محموله در مکان خود قرار گرفت، بالابرنده دچار تغییر وظیفه شده و ماژول را برای اتصال به دیگر قطعات سازنده پایگاه، در مکان مناسب خود قرار می دهد. در این تصویر به نظر می رسد که این ماژول، پوششی برای یک زیستگاه باشد.

یک مشکل آزار دهنده که در ساخت ایستگاه فضایی بین المللی آشنا می باشد، این است که ساخت و ساز فضایی تنها مشکل در اتصال ماژول ها نمی باشد و علاوه بر آن، کار ملال آور قلاب کردن خطوط برق، شلنگ های هوا، لوله های آب، لینک های داده ها و غیره نیز وجود دارند. این کارهای خسته کننده بر روی زمین به اندازه کافی سخت می باشند اما بر روی ماه با دستکش های متورم پلاستیکی عملی فوق العاده دشوار به حساب می آیند.

در تصویر بالا، طرح ربات teleoperator آژانس فضای اروپا را می بینیم که یک خط سرویس را متصل می کنند. با توجه به پیچیدگی سیستم، ربات ممکن است این کار را خودکار و یا تحت هدایت های یک فضانورد که درون پایگاه قرار دارد، انجام دهد.


در اینجا با چیزی روبه رو هستیم که در ساخت ایستگاه فضایی درگیر نیست: حرکت در خاک ها. پس از اتصال ماژول، فضانورد از این ربات سرویس رسان به منظور فشردن خاک ماه در مقابل ماژول به جهت تامین پایه ای برای آن، استفاده می کند. چنین محرک های زمینی (یا ماهی) در ساخت پایگاه های قمری بسیار مهم می باشند.

ESA همچنین ربات هایی را برای خدمت رسانی کلی در فضا طراحی کرده است. در این طرح ها با ربات سرویس رسانی که به فضانورد در بارگیری محموله ها و یا نصب باتری های واحدهای کاوشگر کمک می کند نیز روبه رو هستیم.

می توانید ویدئوی ارائه شده توسط آژانس فضایی اروپا را با نمایشی از ربات های مذکور در زیر مشاهده نمایید.

دانلود کلیپبرچسب ها : ESA , فضا , ماه , ربات اسا , اسا ,
دسته بندی : رباتیک , ماه , آژانس فضاپیمایی اروپا (ESA) , فضا , صورت فلکی ناسا , صورت فلکی , ربات , رباتیک , اخبار الکترونیک ,
 

آخرین مطالب

» پلیس دبی به عینک گوگل مجهز شد!! ( 1393/07/19 )
» انرژی تاریک : اسرارآمیزترین جزء هستی، تعیین کننده پایان جهان ( 1393/07/17 )
» کشف اولین سیاره با ابرهای حاوی آب در خارج از منظومه شمسی ( 1393/07/17 )
» طراحی هواپیمای عجیب و بدون سقف در فرانسه ( 1393/07/17 )
» اسکلت دست سازی که به این مرد کمک میکند تا بلوکهای سنگین سیمانی را به آسانی بردارد! ( 1393/07/17 )
» قدرتمند ترین راکت فضایی تاریخ مجوز ساخت گرفت ( 1393/07/17 )
» فضانورد ناسا، از فضا و به صورت زنده،به سوالات شما پاسخ می دهد! ( 1393/07/17 )
» پرینتر ۳ بعدی ناسا به فضا می رود ( 1393/07/17 )
» کهکشان راه شیری تنها ۵ میلیارد سال تا بلعیده شدن فاصله دارد ! ( 1393/07/17 )
» فضاپیمای MAVEN ناسا به مریخ رسید ( 1393/07/17 )
» فضاپیمای MAVEN ناسا با هدف کاوش لایه‌های بالایی جو مریخ به فضا پرتاب شد ( 1393/07/17 )
» آسانسور ژاپن تا سال 2050 به فضا می رسد ( 1393/07/17 )
» آب موجود بر روی زمین پیش از تولد خورشید وجود داشته است ! ( 1393/07/17 )
» ناسا در پی عملی کردن فرآیند خواب عمیق در سفرهای فضایی ! ( 1393/07/17 )
» واقع شدن اولین ماهواره Swarm در سایت پرتاب با هدف مطالعه جامع در زمینه میدان مغناطیسى زمین ( 1393/07/15 )