تبلیغات

ابزار منو ثابت

ابزار منو ثابت

رباتیک آسان,دانلود پروژه های الکترونیک,عرفان ظهورطلب,رباتیک رشت - ربات های نیروگاه هسته‌ای فوکوشیما داییچی رباتیک آسان,دانلود پروژه های الکترونیک,عرفان ظهورطلب,رباتیک رشت
پیکور
صفحه اصلی
مدیر وبلاگ
تماس با ما
تبلیغات
جستجو کنید...
پرش به بالا
کدستان
 
 
 
در این وبلاگ تمامی مطالب مفید و جذاب جمع آوری می شود و برای شما قرار داده خواهد شد

ربات های نیروگاه هسته‌ای فوکوشیما داییچی

نویسنده : مهندس عرفان ظهورطلب | تاریخ : 03:29 بعد از ظهر - 1392/12/19

http://erfanzpro.tk/www.roboticasan.mihanblog.com/images/03w.slides_eister-650x400.jpg


در این مقاله تصمیم گرفته ایم تا نگاهی اجمالی بر ربات های ساخته شده به منظور پاکسازی نیروگاه هسته‌ای Fukushima Daiichi که در مارس ۲۰۱۱ دچار انهدام رادیواکتیویته شده، داشته باشیم. ما را با ادامه این خبر همراهی نمایید ….
ورود به منطقه خطر : در مارس ۲۰۱۱، مجموعه‌ای از ذوب شدگی‌های هسته راکتور و در نتیجه وقوع چند انفجار موجب شد نیروگاه هسته‌ای Fukushima Daiichi دچار انهدام رادیواکتیویته شود. ساختمان‌های راکتور آسیب دیده، بیش از حد رادیواکتیوی شده‌اند و برای فعالیت سالم انسان‌ها مناسب نیستند، بنابراین در حال حاضر ربات‌ها سطوح تشعشعات اتمی را مورد بررسی قرار داده و شروع به پاکسازی نیروگاه کرده‌اند. PackBot، یک آدم مکانیکی بازرس از کمپانی iRobot مستقر در شهر بدفورد ماساچوست می‌باشد که یکی از اولین ربات‌های وارد شده به این مکان بوده است.

 

 
ربات وطنی : با وجود صنعت پیشرفته رباتیک ژاپن، فقط تعداد کمی از ربات‌های ساخته شده در این کشور قادر هستند تا در یک مکان پوشیده از فاجعه هسته‌ای کار کنند. ربات Quince که توسط محققانی از موسسه فناوری چیبا (ChibaInstitute of Technology) واقع در نزدیکی شهر توکیو ساخته شد، یکی از چند عدد ربات ژاپنی است که آمادگی رفتن به نیروگاه فوکوشیما را داشت.

 


برای خواندن به ادامه ی مطلب بروید.... 
مشاهده از دید یک ربات : بعد از انجام صدها آزمایش، صاحب کارخانه TEPCO نشان داد که ربات‌های Quince برای ورود به ساختمان‌های راکتور فوکوشیما داییچی آماده هستند. این ربات‌ها، ویدئوها و سطوح تشعشعات اتمی را به عقب می‌فرستند و کارکنان این کمپانی بر اساس اطلاعات دریافتی، تلاش‌های پاکسازی و رفع آلودگی را برنامه‌ریزی می‌کنند. چرخ‌های شبه تانک ربات‌های Quince اجازه می‌دهند تا آن‌ها از پله‌های با شیب تند ساختمان‌ها بالا و پایین بروند.

 

 
بزرگ‌تر و سخت‌تر : ساکورا (Sakura) که ربات نسل بعدی توسعه یافته توسط محققان موسسه چیبا می‌باشد، می‌تواند از روی آوار یا از میان استخرهای کم‌عمق آب عبور کند. این ربات همچنین قادر است تجهیزات سنگینی مانند یک دوربین با قابلیت تشخیص اشعه‌ی خطرناک گاما را حمل نماید.

 

 
با تسلیحات سفر می‌کند : پس از وقوع حادثه‌ی نشت مواد رادیواکتیو، دولت ژاپن اقدام به اعطای کمک‌های مالی به شرکت‌های صنعتی پیشرو کرد تا آن‌ها ربات‌هایی را با توانایی کمک به عملیات پاکسازی نیروگاه فوکوشیما بسازند. کمپانی هیتاچی ، ربات ASTACO-SoRa را ایجاد کرد که دو بازوی آن می‌توانند به انبردست، تیغه‌های برش و یا مته مجهز شوند.

 

 
یک تکه در هر زمان : ASTACO-SoRa پیش از این، کار خود را در راکتور فوکوشیما داییچی آغاز کرده است. هر بازوی این ربات تا طول ۲.۵ متر گسترش می‌یابند و توانایی بلند کردن ۱۵۰ کیلوگرم را دارند. ربات مذکور می‌تواند مسیری را میان آوارها برای عبور دیگر ربات‌های عملیات پاکسازی و در نهایت برای انسان‌ها باز نماید.

 

 
نمایشی از غرور و اعتماد به نفس : توشیبا این ربات کوچک چهار پا را توسعه داده است که می‌تواند بر روی سطوح ناهموار راه برود، از برخورد با موانع اجتناب کند و از پله‌ها بالا برود. تاکنون این ربات با تعدادی دوربین و یک تشعشع‌سنج تجهیز شده است و علاوه بر این‌ها، یک ربات کوچک مجهز به دوربین را در بالای خود حمل می‌کند که می‌تواند آن را برای بازرسی به درون فضاهای تنگ و کوچک وارد کند. کمپانی توشیبا قصد دارد بازوهایی را نیز به ربات چهارپای خود اضافه نماید که می‌توانند ابزارهای حفاظتی را نصب کنند، شکاف‌ها را تعمیر نمایند و آوارها را از سر راه بردارند.

 

 
یک دمنده بزرگ : برای پایین آوردن سطح تشعشعات اتمی در داخل ساختمان‌های راکتور، ربات‌ها می‌بایست با خراشیدن سطوح، آن‌ها را تمیز کرده و آلودگی‌های حاصل را با قدرت مکش خود جارو کنند. ربات پاکسازی جدید توشیبا از دمنده‌های پرفشار یخ خشک بعلاوه‌ی لایه‌های سطحی رنگ و بتن برای زدودن مواد رادیواکتیو، استفاده می‌کند.

 

برای کف : ربات Raccoon از کمپانی Atox، کف محوطه‌های داخلی ساختمان‌های راکتور را شستشو می‌دهد. باید سطوح تشعشعات پایین آورده شود تا کارگران انسانی بتوانند به داخل نیروگاه آمده و مراحل بعدی فرایند پاکسازی را برنامه‌ریزی کنند: یعنی متوقف کردن نشتی‌ها و خارج نمودن سوخت ذوب شده از راکتورهای آسیب دیده.

 

مسلح برای انجام وظیفه : شرکت صنایع سنگین میتسوبیشی، رباتی دو بازو با نام MHI-MEISTeR را برای کمک به پاکسازی نیروگاه هسته‌ای فوکوشیما آماده کرده است. بازوهای این ربات می‌توانند با ابزارهای مختلف تجهیز شوند که از جمله‌ی آن‌ها، یک مته می‌باشد که می‌تواند از دیوارها و کف‌های بتنی، نمونه استوانه‌ای بگیرد. هر بازو از ۷ درجه آزادی برخوردار است و همین ویژگی موجب می‌شود که ربات به یک کارگر چندمنظوره و انعطاف‌پذیر تبدیل گردد.

 

در جستجو : این ربات کاوشگر گردن-بلند که توسط شرکت هوندا و موسسه ملی علوم و فناوری صنعتی پیشرفته ژاپن ساخته شده است می‌تواند در مکان‌های مرتفع و غیرقابل دسترسی به تحقیق و بررسی بپردازد. دکل این ربات قابلیت بلند شدن تا ارتفاع ۷ متر را دارد و بازوی انعطاف‌پذیر قرار گرفته در بالای آن نیز می‌تواند اطراف موانع را دید بزند. ربات مذکور از سیستم حرکتی توسعه یافته برای ربات ASIMO (آسیمو) استفاده می‌کند؛ آسیمو، ربات انسان‌نمای معروف هوندا می‌باشد.

جاه‌طلبی بزرگ : Super Giraff از کمپانی میتسوبیشی، یکی دیگر از ربات‌های قد بلند است که باز شده و تا ارتفاع ۸ متری گسترش می‌یابد. یک بازو در بالای این نردبان نجومی قرار دارد که به ابزاری برای باز کردن و بستن دریچه‌ها مجهز است و میتسوبیشی در حال توسعه‌ی ابزارهای دیگر برای کاربردهایی مانند جوشکاری و حفاری می‌باشد. این ربات همچنین به لطف یک باتری لیتیوم-یون اقتباس شده از خودروهای الکتریکی میتسوبیشی، می‌تواند به مدت ۵ ساعت کار کند.

 

یک اسکلت خارجی دستیار : با اینکه کمپانی TEPCO هنوز مزیت بکارگیری فناوری اسکلت خارجی را برای کارگران خود در فوکوشیما داییچی بیان نکرده است، اما محققان رباتیک را از تولید سیستم‌های جدید بازنداشته و بکارگیری این سیستم‌ها در نیروگاه فوکوشیما را پیشنهاد می‌کند. Powerloader که توسط کمپانی Activelink، شرکت وابسته به پاناسونیک، ایجاد گشته است می‌تواند به کارگرها در تحمل لباس‌های سنگین وزن ضد تشعشع کمک کند و اجازه می‌دهد تا آن‌ها بتوانند اشیاء سنگین را جابجا نمایند.

 

عضله رباتیکی : شرکت Cyberdyne، تکنولوژی اسکلت خارجی خود را برای تطبیق با شرایط نیروگاه هسته‌ای فوکوشیما داییچی ارتقا داده است. این ارتقا که شامل محافظ های ضد تشعشع و سنسورهای زیست پزشکی می‌شود، به کارگران اجازه می‌دهد تا بارهای سنگین را بلند نمایند.

 

 

 برچسب ها : ASTACO-SoRa , ChibaInstitute of Technology , MHI-MEISTeR , Sakura , Super Giraff , ربات ASIMO , ربات ASTACO-SoRa ,
دسته بندی : رباتیک , اخبار الکترونیک , ربات ,
 

آخرین مطالب

» پلیس دبی به عینک گوگل مجهز شد!! ( 1393/07/19 )
» انرژی تاریک : اسرارآمیزترین جزء هستی، تعیین کننده پایان جهان ( 1393/07/17 )
» کشف اولین سیاره با ابرهای حاوی آب در خارج از منظومه شمسی ( 1393/07/17 )
» طراحی هواپیمای عجیب و بدون سقف در فرانسه ( 1393/07/17 )
» اسکلت دست سازی که به این مرد کمک میکند تا بلوکهای سنگین سیمانی را به آسانی بردارد! ( 1393/07/17 )
» قدرتمند ترین راکت فضایی تاریخ مجوز ساخت گرفت ( 1393/07/17 )
» فضانورد ناسا، از فضا و به صورت زنده،به سوالات شما پاسخ می دهد! ( 1393/07/17 )
» پرینتر ۳ بعدی ناسا به فضا می رود ( 1393/07/17 )
» کهکشان راه شیری تنها ۵ میلیارد سال تا بلعیده شدن فاصله دارد ! ( 1393/07/17 )
» فضاپیمای MAVEN ناسا به مریخ رسید ( 1393/07/17 )
» فضاپیمای MAVEN ناسا با هدف کاوش لایه‌های بالایی جو مریخ به فضا پرتاب شد ( 1393/07/17 )
» آسانسور ژاپن تا سال 2050 به فضا می رسد ( 1393/07/17 )
» آب موجود بر روی زمین پیش از تولد خورشید وجود داشته است ! ( 1393/07/17 )
» ناسا در پی عملی کردن فرآیند خواب عمیق در سفرهای فضایی ! ( 1393/07/17 )
» واقع شدن اولین ماهواره Swarm در سایت پرتاب با هدف مطالعه جامع در زمینه میدان مغناطیسى زمین ( 1393/07/15 )